W Zagłębiu
Noc Muzeów w Zagłębiu
Ekspozycje, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, zwiedzanie zabytkowych obiektów a nawet spektakl teatralny to propozycje zagłębiowskich placówek na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się 17 maja. Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny!
Już od godz. 18.00 zaprasza będzińskie muzeum. Zamek będzie udostępniony w godz. 18.00 – 1.00, gzie będą prezentowane stałe ekspozycje zamkowe: „Dawna broń”, „Dzieje zamku i miasta” oraz wystawa czasowa „Początki Będzina”. Pałac Mieroszewskich zaprasza w godzinach. 18.00 – 24.00. Do zwiedzania są wystawy stałe: „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”, „Izba zagłębiowska”, „Wnętrza stylowe XVIII-XIX w.” oraz wystawa czasowa „Recognition. Rozpoznanie” w ramach projektu „Exercise” – na wystawie prace prezentować będą pedagodzy, doktoranci i studenci ASP w Krakowie oraz Kean Uniwersity (USA).
Na dziedzińcu zamkowym, od godziny 20.00 do 24.00, co godzinę odbywać się będą prezentacje uzbrojenia „Uzbrojenie i ubiór przez wieki” w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych - Nordlige Sverda Hird, GRH Pro Maiorum Gloria, GRH Reduta oraz Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Oprócz prezentacji strojów i uzbrojenia zobaczyć będzie można różnorodne scenki rodzajowe jak np. ubieranie rycerza w zbroje, pokazy walk rycerskich oraz wziąć udział w konkurencjach dla zwiedzających tj. strzelaniu z łuku, rzucaniu włócznią, nauce władania mieczem i toporem.
Gratką będzie możliwość zwiedzenia Podziemi Będzińskich. Będą udostępnione w godz. 18.00 – 24.00. Ostatnie wejście o 23.30. W Podziemiach Będzińskich będzie można zobaczyć m.in. wystawę planszową prezentującą zdjęcia niemieckie z czasów budowy schronów przeciwlotniczych (z sierpnia 1944 r.) zdjęcia wykonane w czasie prac zabezpieczających i materiały ukazujące koncepcję aranżacji obiektu.
Muzeum Miejskie ,,Sztygarka” także zaprasza już od godz. 18.00. Do godz. 24.00 bezpłatnie będzie można zwiedzić Muzeum, Kopalnię Ćwiczebną oraz Park Militarno-Historyczny REDUTA. Pnadto co godzinę będą organizowane przejazdy samochodem wojskowym do Muzeum Zagłębia w Będzinie. W godz. 18.00 – 24.00 odbędą sie pokazy gier historycznych (hol główny Muzeum), o godz. 20.00 promocja albumu Andrzeja Kryzy ,,Pejzaże Dąbrowy Górniczej” (sala audiowizualna Muzeum), a o godz. 21.00 i 22.00 możliwe będzie zwiedzenie Bazyliki pw. NMP w Dąbrowie Górniczej (ul. Królowej Jadwigi).
Natomiast o godz. 21.00 odbędzie się spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie ,,Ballada o Janie Wnęku” (parking przy Muzeum).Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu. Jego scenariusz powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj „lotni”, na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku, a obrażenia, jakie odniósł w nim nasz bohater, spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia. Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb, i legenda. Współcześni, zwłaszcza władze i czynniki opiniotwórcze, zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku. Więcej o spektaklu: http://gryiludzie.pl/pl/component/content/article?id=113.
Pod znakiem 100-lecia Legionów Polskich marszałka Józefa Piłsudskiego odbywać się będą imprezy tegorocznej Nocy Muzealnej w sosnowieckim pałacu Schoena. W sobotę, 17 maja, już o godz. 14.00 wystartuje okolicznościowy rajd „Wokół Trójkąta Trzech Cesarzy”, zorganizowany przez Urząd Miejski i oddział PTTK w Sosnowcu. Finał tego wyścigu przewidziano na godz. 17.30 w pałacowym parku przy ul. Chemicznej. - Po uroczystym finiszu rozpoczniemy nasz program pod nazwą „Noc z legionami”, który potrwa ponad pięć godzin – mówi „WZ” Zbigniew Studencki, dyrektor Muzeum. – Zapraszamy serdecznie, bo od kilku lat przygotowujemy w tym dniu dobrą i ciekawą rozrywkę zarówno dla starszych jak i młodych gości. Oczywiście, wstęp wolny – dodaje.
O godz. 18.00 muzealnicy zaplanowali wspólne śpiewanie pieśni legionowych, inaugurując je słynną „My, Pierwsza Brygada”. O 19.00 wszyscy chętni wezmą udział w warsztatach plastycznych „Na szkle malowane”, po których Ewa Chmielewska opowie o szklanej kolekcji gromadzonej przez lata w pałacu Schoena.
Od otwarcia do końca wieczoru ze sztuką i historią będzie można podziwiać nie tylko wspaniałe, stare i współczesne, szkła artystyczne, ale przede wszystkim otwarte przed kilkoma dniami ekspozycje: „Najstarsze kościoły Sosnowca” oraz „Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim”(fragmenty na zdjęciach). Tradycyjną motoryzacyjną atrakcję zapewni w tym roku firma Japan Motors z Dąbrowy Górniczej przywożąc najnowszy model Nissana Qashqai. O godz. 20.45 zapewne wielu zwiedzających przyciągnie degustacja grochówki legionowej, którą według przepisu z 1914 roku ugotowano w sosnowieckiej restauracji Bombaj Tandoori. Na godzinę 21.30 zaplanowano spotkanie z prof. dr hab. Dariuszem Nawrotem, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego i autorem książki „Z dziejów czynu legionowego. Zagłębie Dąbrowskie w pierwszym roku Wielkiej Wojny 1914-1915”.
Tradycyjny konkurs dla nocnych Marków rozpocznie się o godz. 22.30 i zakończy majową noc o godz. 23.00. – Do tej pory wszystkie muzealne majówki przyciągnęły tysiące gości i mamy nadzieję, że nawet deszczowa pogoda nie odstraszy naszych sympatyków – powiedziała nam Joanna Kunysz z Działu Edukacji i Promocji.
( ser,TS)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|