W Zagłębiu
Konferencja „Bezpieczeństwo Imprez Masowych” w WSH
Ponad 150 gości wzięło udział w konferencji „Bezpieczeństwo Imprez masowych”, która odbyła się 5 kwietnia w murach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. W spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze policji zajmujący się zabezpieczaniem imprez masowych, przedstawiciele służb ochrony, działacze klubów sportowych, pracownicy klubów sportowych zajmujących się organizacją meczów piłkarskich, pracownicy wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, prawnicy, naukowcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, pracownicy instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, a także nauczyciele, uczniowie klas mundurowych i studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe.
Celem konferencji była ocena zagadnienia bezpieczeństwa imprez masowych, a także analiza dotychczasowych uregulowań prawnych w tym zakresie. Jak zapewnić bezpieczeństwo obywatelom i utrzymać porządek publiczny podczas wydarzeń? Jak radzić sobie z powracającym problemem chuligaństwa stadionowego? Jak wypracować odpowiednie kroki, które powinny być podjęte w celu zapobiegania negatywnym skutkom imprez masowych? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały poruszone przez uczestników spotkania.
Konferencję otworzyli prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego, która podkreśliła, iż o wadze podejmowanej tematyki świadczą przybyli do WSH goście, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz dr Mariusz Lekston, prorektor Wyższej Szkoły Humanitas. – Bezpieczeństwo jako słowo i jako hasło jest obecne w naszej uczelni bardzo często w rozmaitych kontekstach, z różnymi dookreśleniami i jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Od wielu lat prowadzimy studia na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oraz Bezpieczeństwo i higiena pracy. W sposób akademicki zajmujemy się również bezpieczeństwem w oświacie, bezpieczeństwem ekonomicznym, cyberbezpieczeństwem oraz ostatnio szczególnie ważnym bezpieczeństwem i ochroną danych. Dzisiaj, z kolei podejmujemy tematykę bezpieczeństwa imprez masowych. Jest to tematyka niezwykle istotna i stąd ta konferencja jest jednym z ważniejszym punktów naukowej działalności w bieżącym roku akademickim WSH – powiedział w swym wystąpieniu dr Mariusz Lekston, prorektor Wyższej Szkoły Humanitas.
Insp. Dominik Łączyk, komendant Miejski Policji zaznaczył, że ważnym aspektem spotkania jest uwypuklenie tego, jak ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych ma organizator, a przede wszystkim organ wydający decyzję na zgodę organizacji takiej imprezy. O zabezpieczeniu imprez masowych przez organizatora na przykładzie meczów piłki nożnej mówił dr Andrzej Cichy, wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas, natomiast prezydent Tychów Andrzej Dziuba poruszył zagadnienie wpływu infrastruktury obiektu na bezpieczeństwo imprez masowych-sportowych, a Ewa Ościłowicz z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu przybliżyła zasady i tryb wydawania zezwoleń na przeprowadzenie tego typu wydarzeń.
Jakie są zasady odpowiedzialności organizatorów za szkody wyrządzone w związku z organizacją imprez masowych? Na to pytanie odpowiedział Arkadiusz Korpus, radca prawny – koordynator z Zespołu Prawnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na temat działań podejmowanych przez wojewodę w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych i przesłankach jego decyzji wypowiadał się Adam Kozłowski, inspektor wojewódzki, reprezentujący Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jako ostatni wystąpił Krzysztof Smulski, szef Wydziału Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który omówił bezpieczeństwo spotkań piłkarskich II, III i IV ligi na terenie województwa śląskiego. Spotkanie zakończyła i podsumowała prof. zw. dr hab.Jadwiga Stawnicka, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Humanitas, która tego dnia wystąpiła też w roli moderatora wydarzenia.
Relacja z wydarzenia także na stronie www.policja.pl.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|