W Zagłębiu
V Sosnowiecki Marsz Nadziei
W ramach programu społecznego „Pola Nadziei” w piątek 24 maja ulicami stolicy Zagłębia po raz piąty przejdzie Marsz Nadziei, organizowany przez Hospicjum Sosnowieckie im. Św. Tomasza Ap.
Marsz Nadziei jest imprezą finalizującą roczną kampanię „Pola Nadziei”, wyrazem solidarności, pamięci o chorych objętych opieką hospicyjną. Celem marszu jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom, a także nagłośnienia potrzeby budowy hospicjum stacjonarnego, który stanie się miejscem pobytu dla nieuleczalnie chorych, miejscem godnego przeżywania najtrudniejszych chwil w życiu w terminalnej fazie choroby.
Uczestnikami marszu są przede wszystkim dzieci i młodzież zagłębiowskich szkół oraz przedszkoli wraz ze swoimi opiekunami. O godz. 10.00 zgromadzeni na ulicy Legionów 21 przed Gimnazjum Nr 16 w Sosnowcu przemaszerują ulicami Legionów, Warneńczyka, A. Urbanowicz, I. Mościckiego, Al. Zwycięstwa do „Parku Sieleckiego” niosąc balony, kwiaty, chorągiewki oraz plansze m.in. z hasłami o nadziei i opiece hospicyjnej. Podczas marszu wolontariusze rozdawać będą przechodniom ulotki hospicyjne, żonkilowe kwiaty nadziei. W latach minionych marsz spotkał się z wielkim entuzjazmem, radością i ogromnym zaangażowaniem wszystkich jego uczestników.
Żonkilowa Rzesza Przyjaciół Hospicjum liczy już ponad 3000 osób. Łączy ich życzliwość, wrażliwość i miłość wobec wszystkich dotkniętych tragedią bólu i cierpienia choroby nowotworowej. - Zapewniamy najwyższą z możliwych w tym okresie jakość życia, życia do końca, obejmujemy również opieką i wsparciem rodziny chorych. Staramy się przybliżyć społeczeństwu nie tylko same zasady działania hospicjów, ale również podkreślić ideę wolontariatu i korzyści z niego płynące. Pomoc innym to również pomoc samemu sobie w budowaniu wiary we własne siły, poczucia, że jest się pomocnym i potrzebnym, poznaniu własnych ograniczeń czy weryfikacji dotychczasowych przekonań - podkreśla Małgorzata Leśniewska, koordynator wolontariatu hospicyjnego. - Formy niesienia pomocy osobom objętym opieką hospicyjną mogą być bardzo różne - od bezpośredniej pomocy przy opiece (osoby pełnoletnie, po uprzednim przeszkoleniu), po przekazany przez dzieci upominek w postaci własnoręcznie wykonanej kartki okolicznościowej, laurki - znaku, że ktoś pamięta, ktoś współczuje i stara się wesprzeć - informuje Małgorzata Leśniewska, dodając, że praca na rzecz hospicjów stanowi często jedną z niekwestionowanych form wychowania młodego pokolenia - rozbudza wrażliwość na los drugiego człowieka. - Rozkwitające wiosną żonkilowe klomby, skwerki, rabatki to widoczny symbol akcji, ale najpiękniejsze łany żonkili, to te w sercach każdego, kto otwiera się na drugiego - konstatuje koordynator wolontariatu hospicyjnego. (ser)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|