W Zagłębiu
Miesiąc Żołnierzy Wyklętych w Zagłębiu Dąbrowskim
We wtorek 11 marca o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu odbędzie się wernisaż wystawy „Żołnierze Warszyca”, poświęconej założycielowi i pierwszemu dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, generałowi Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi” oraz jego żołnierzom. W dąbrowskiej „Sztygarce” można natomiast zwiedzać wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz”, a już w niedzielę 9 marca „Sztygarka zaprasza na godzinę 16.00, będzie okazja do wysłuchania wykładu Leszka Żebrowskiego pt. „O co walczyły Narodowe Siły Zbrojne”.
Ekspozycja prezentowana w sosnowieckiej Książnicy, uświetniająca tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca, została przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin generała „Warszyca” oraz przypadającej w 2010 roku 65. rocznicy powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Przygotował ją łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Regionalne w Radomsku. Autorem wystawy jest dr Tomasz Toborek z Łódzkiego Oddziału IPN.
Wystawa składa się z 30 plansz, na których znajdują się dokumenty, zdjęcia, wycinki prasowe obrazujące życie, działalność konspiracyjną oraz walkę „Warszyca” i jego żołnierzy. Ekspozycję można zwiedzać od 11 marca do 26 kwietnia 2014 w godzinach otwarcia placówki.
A do końca marca w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej będzie można oglądać wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz”. Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z Muzeum Miejskim „Sztygarka” i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.
Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego - uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918 roku, żołnierza w wojnie z bolszewikami w roku 1920, w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 roku Witold Pilecki świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje, m.in. o zagładzie Żydów, oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.
Ponadto w najbliższą niedzielę 9 marca „Sztygarka” zaprasza na wykład Leszka Żebrowskiego pt. „O co walczyły Narodowe Siły Zbrojne”, tydzień później, w niedzielę 16 marca, odbędzie się spotkanie z kap. Stanisławem Turskim, kombatantem NSZ oraz z Tomaszem Soczyńskim, członkiem Światowego Związku AK. Obydwa spotkania o rozpoczną się o godz. 16.00.
Finałem obchodów Miesiąca Żołnierzy Wyklętych w Zagłębiu będzie Turniej Strzelecki, który odbędzie się na strzelnicy w Sosnowcu 29 marca, początek zawodów o godzinie 13.00. W trakcie turnieju przewidziany jest konkurs z wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Zarówno na uczestników turnieju jak i konkursu czekają nagrody.
(s)




Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|
![]() |