Informujemy, że na tej stronie stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Jeśli chcą Państwo zmienić tę opcję, należy zmienić ustawienia przeglądarki dotyczące przechowywania i uzyskiwania dostępu do plików cookies w Państwa komputerze. Rozumiem komunikat.

Kliknij tu aby zamknąć powiadomienie.

Radzimy - pomagamy

dodane 06.08.2013

Prawo do instalacji licznika przedpłatowego

 

Pytanie czytelnika:

 

Staram się o zainstalowanie licznika energii elektrycznej typu prepaid do garażu w nowo wybudowanym budynku. Rozwiązanie takie jest dla mnie najlepsze ponieważ jest to garaż i zamierzam zużywać energię elektryczną w zależności od doładowania.

Niestety, firma będąca głównym operatorem energii na naszym rynku po złożeniu przeze mnie podania odmawia instalacji takiego licznika. Po wielu kontaktach z firmą sprawa nadal pozostaje nierozwiązana. Jedyna sugestia, jaką otrzymałem, to najlepiej zainstalować zwykły licznik, następnie nie płacić, a po odcięciu i zapłaceniu kary starać się o licznik przedpłatowy.

 

Moje pytanie brzmi następująco: czy firma może odmówić klientowi sposobu płatności za energię (wybór licznika przedpłatowego)? Czy jest to zgodne z prawem pomimo tego, iż firma ogłasza na swoich stronach internetowych, że dba o każdego klienta pozwalając mu wybrać jak najlepszą ofertę dla niego?

 

Radzi Adrianna Peć, miejski rzecznik praw konsumenta w Sosnowcu:

 

Kwestia dotycząca  instalacji  przedpłatowego licznika  została  uregulowana w art. 6a ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Przepisy  te  przewidują możliwość zainstalowania przedpłatowego  układu pomiarowo-rozliczeniowego Kiedy przedsiębiorstwo energetyczne może zainstalować licznik przedpłatowy? Kiedy odbiorca co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy zwlekał z zapłatą za pobrane paliwo gazowe, energię elektryczną, ciepło lub inne świadczone usługi przez okres co najmniej jednego miesiąca. Kolejna możliwość związana jest z sytuacja, gdy odbiorca nie ma tytułu prawnego do nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego są dostarczane paliwa gazowe, energia elektryczna lub ciepło bądź użytkuje nieruchomość, obiekt lub lokal w sposób uniemożliwiający cykliczne sprawdzanie stanu układu pomiarowo-rozliczeniowego.

 

Z przepisów wynika zatem, że ustawodawca dał przedsiębiorstwu możliwość  instalacji układu przedpłatowego w ściśle określonych przypadkach i tylko jeśli spełnione zostaną  wskazane w ustawie przesłanki. Oznacza to uprawnienie przedsiębiorstwa energetycznego, a nie jego obowiązek.

Wróć Archiwum działu

Alert

 

Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?

 

Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl

KONKURSY

 

 

PRACA

 

 

 

 

Adres redakcji:

"Wiadomości Zagłębia"
ul. Kilińskiego 43

41-200 Sosnowiec

e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl