W Zagłębiu
Nocne marki w Muzeum Śląskim
Podczas Nocy Muzeów w katowickim Muzeum Śląskim nie zabraknie zagłębiowskich akcentów. W słynnym, zabytkowym fotoplastykonie z Sosnowca obejrzymy modę sprzed stu lat, a następnie wystawę nostalgicznych fotografii znanego artysty Zbigniewa Podsiadło, mieszkającego i tworzącego w stolicy Zagłębia.
– W sobotę, 16 maja, od g. 18.00 aż do północy będzie wiele okazji do odwiedzenia wystaw i wzięcia udziału w specjalnych spotkaniach – mówi „WZ” Danuta Piękoś z Działu Marketingu. – Zgodnie z tegorocznym hasłem „Nocne marki” wszystkich amatorów nocnych przygód zapraszamy do spędzenia niezapomnianych chwil w Muzeum Śląskim, nowym przy ul. T. Dobrowolskiego 1 (równoległa do ul. W. Roździeńskiego) oraz w dotychczasowej siedzibie w centrum Katowic, przy al. W. Korfantego 3 – wyjaśnia.
Już od godziny 18.00 przestrzeń parkowa obok al. Roździeńskiego zmieni się w teren manewrów, gdzie poznamy broń i wyposażenie żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, zobaczymy sprowadzony pojazd Skorpion, przymierzymy ubiór wojskowy oraz postrzelamy do celu. Miłośników rzemiosła ludowego muzealnicy zapraszają na pokaz jubilerski mistrza filigranu, spotkanie z rzeźbiarzem i twórcą drewnianych zabawek, na prezentacje haftów i tworzenia kwiatów z bibuły. Noc pod gołym niebem zakończy spektakl pt. „Golem-Godula” Teatru HoM, inspirowany biografią Karola Goduli nazywanego królem cynku i węgla. Przez cały wieczór będzie można obejrzeć panoramę miasta z wieży widokowej szybu „Warszawa”, wziąć udział w imprezach z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora oraz zwiedzić zabytkowe pokopalniane budynki.
Do siedziby przy al. W. Korfantego 3 Muzeum Śląskie zaprasza także od godz. 18.00. W najbliższy sobotni wieczór można będzie policzyć wszystkie koszmary Francisca Goi, jednego z najbardziej tajemniczych malarzy, oraz poznać ciekawostki białych nocy. Pasjonatów fotografii z pewnością przyciągnie seans w zabytkowym, przywiezionym z Sosnowca fotoplastykonie pt. „Modnym być, ach, modnym być – ubiór naszych przodków” oraz prelekcja i prezentacja multimedialna o zmianach w modzie w XIX i XX w.
Kolejnym zagłębiowskim akcentem będzie spotkanie ze znanym fotografikiem Zbigniewem Podsiadło, sosnowiczaninem, wielokrotnie odznaczanym laureatem prestiżowych konkursów fotograficznych, uczestnikiem dwustu wystaw. Twórca charakterystycznych czarno-białych zdjęć jest m.in. laureatem Artystycznej Nagrody Miasta Sosnowca, członkiem Rady Programowej Centrum Sztuki Zamek Sielecki, opiekunem artystycznym sosnowieckiego Stowarzyszenia Miłośników Fotografii, członkiem ZPAF i prezesem jego okręgu górskiego. Ponadto zaprezentowane zostaną plakaty wybitnych artystów: F. Starowieyskiego, W. Świerzego, R. Cieślewicza, E. Lipińskiego, J. Młodożeńca i A. Dudzińskiego z NOCĄ w tytule.
Nocne marki będą miały wyjątkową okazję obejrzenia barwnej sztuki nieprofesjonalnej, unikatowej kolekcji obrazów Alfonsa Dunin Borkowskiego oraz zwiedzenia Pracowni Konserwacji. A na kiermaszu będzie można kupić katalogi wystaw, monografie oraz książki o sztuce, archeologii, etnografii, historii w promocyjnych cenach.
Dla najmłodszych gości siedziby przy al. W. Korfantego przygotowano zajęcia o powstawaniu komiksów, dzieci dowiedzą się, jak w najprostszy sposób narysować superbohatera oraz stworzą własną opowieść. Miłośników planszówek zainteresują archeologiczne gry, nie lada gratką będą warsztaty „Plamotwory” z szukaniem form w pozornie nic nieprzedstawiających plamach oraz samodzielnym domalowywaniem własnych elementów, inspirując się malarstwem T. Kantora.
Muzealnicy polecają gościom wyjątkową wystawę „Igrzysko Boże, Zbigniew Podsiadło. Fotografia”, której tematyka związana jest z życiem człowieka w jego religijnym wymiarze. – Zobaczymy architekturę świątyń różnych wyznań wpisaną w ludzkie osady, kapliczki, przydrożne świątki i krzyże, cmentarze, miejsca naszej pokoleniowej pamięci – mówi nam Danuta Piękoś. – Przypominam też, że podczas Nocy w Muzeum Śląskim zostanie udostępniona po raz pierwszy ekspozycja „Malowanie progów w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora”, której towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie i działania happeningowe. Pokażemy dzieła tego wielkiego awangardzisty XX wieku oraz instalację ukazującą ewolucję twórczości – zachęca czytelników „WZ”.
Atrakcją specjalną będzie szansa na zdobycie bezpłatnego biletu na wystawy stałe i czasowe Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystarczy skorzystać z oferty tych muzeów, odwiedzić wszystkie ich siedziby i zdobyć na ulotce z Nocy Muzeów cztery różne pieczątki. Aby umożliwić skorzystanie z oferty obu instytucji, pomiędzy nimi zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa. Rozkład jazdy oraz zasady gry znajdują się na stronie internetowej ww. placówek. Podobnie atrakcyjnie będzie się działo 16 maja we wszystkich zagłębiowskich i śląskich muzeach.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|