Kultura
We Are Museums – konferencja światowych muzealników
Około 300 muzealników z całego świata gościło w Muzeum Śląskim podczas konferencji „We Are Museums”. To międzynarodowe spotkanie zaplanowano w Katowicach w dniach 27-29 maja.
– „We Are Museums” to konferencja łącząca od kilku lat światowe środowisko muzealników – wyjaśnił Paweł Doś, rzecznik prasowy Muzeum. – Stanowi jedną z najważniejszych platform wymiany doświadczeń, w ramach której wyłaniają się nowe trendy w muzealnictwie, będące odpowiedzią na dynamikę zmian społecznych i gospodarczych we współczesnym świecie. Na konferencję przyjechali uczestnicy z całego świata, Afryki, Azji, Ameryki, Australii i Europy. Głos w dyskusji zabierało ok. 30 ekspertów z najbardziej prestiżowych muzeów na świecie – dodał.
Tegoroczna edycja skupiała się na odpowiedzialności muzeów za ochronę środowiska w ich codziennej działalności, ale omawiano również sposoby konstruowania programów edukacyjnych, których celem powinno być m.in. uświadamianie odbiorcom konsekwencji dzisiejszych decyzji dla przyszłych pokoleń. Tematykę konferencji pozwala w lapidarny sposób ująć neologizm „Museumshood”, będący połączeniem wyrazów „museum” oraz „neighbourhood” (sąsiedztwo) i „brotherhood” (braterstwo), Stanowi on synonim zakorzenienia muzeów w lokalnej społeczności.
Uczestnicy dyskutowali, w jaki sposób muzea mogą stać się instytucjami świadomymi konieczności zrównoważonego rozwoju, jak aktywnie włączać się w rolę przewodników na drodze intensywnych przemian społecznych, ekologicznych, ekonomicznych i jak skutecznie nawiązywać współpracę z lokalną społecznością by wspólnie budować przyszłość oraz przyjazne miejsca koegzystencji osób i wspólnot.
– Możliwość goszczenia kolejnej edycji konferencji „We Are Museums”, to dla nas wielkie wyróżnienie. Jestem przekonana, że organizacja tak ważnego dla współczesnego muzealnictwa spotkania w centrum województwa wpłynie na wzmocnienie współpracy pomiędzy muzeami, dla których otaczające środowisko jest ważne – powiedziała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. – Oprócz zachowania dziedzictwa materialnego regionu nasze Muzeum podejmuje w swoich działaniach programowych tematy dotyczące transformacji obszarów poprzemysłowych, degradacji środowiska, przemian społeczeństwa poprzemysłowego, wreszcie kondycji współczesnego człowieka i świata. W oparciu o często bolesne doświadczenie historii regionu staramy się także ostrzegać przed procesami, które mogą mieć zgubny wpływ na wspólnotę i środowisko. Myślę zatem, że organizacja tej konferencji będzie bardzo inspirująca dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia – podsumowała pani dyrektor.
(TS)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|