W Zagłębiu
Projekt „Lords of the books” Stowarzyszenia Porozumienie Pokoleń
Zdobycie nowej wiedzy o kulturach Łotwy, Polski i Turcji poprzez przybliżenie i analizę rodzimej literatury, która jest częścią dziedzictwa kulturowego tych krajów oraz stanie się bardziej świadomym dziedzictwa kulturowego i historii państw było celem projektu „Lords of the books”, realizowanego w Poroninie przez sławkowską organizację pozarządową Stowarzyszenie Porozumienie Pokoleń. Honorowy patronat nad projektem objął burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
Projekt sfinansowany z funduszy Programu Erasmus + był trójstronną wymianą młodzieży z udziałem 36 uczestników w wieku 15-19 lat i liderów. Oprócz grupy polskiej młodzieży, która na codzień anagażuje się w działania Stowarzyszenia, w przedsięwzięciu wzięli udział młodzi ludzie z łotewskiej organizacji „Rigas Sergeja Zoltoka Vidusskola”oraz z tureckiej organizacji „Bilgi ve Beceri Dernegi”. Jego główną ideą było przywrócenie popularności czytania książek, zwłaszcza rodzimych dzieł literackich, w momencie kiedy tradycja czytania książek zanika. Miał też uzmysłowić młodym ludziom, że literatura i książki to nie tylko źródło wiedzy o historii, dziedzictwie kulturowym, kulturach krajów, czy o pozytywnych postawach i cennych wartościach, takich jak: tolerancja, empatia, czy otwartość, lecz również pomysł na bardziej kreatywny sposób spędzania czasu.
Zadania projektowe były realizowane w języku angielskim z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej: spotkania, dyskusje, gry i zabawy budujące zespół, tematyczne zajęcia, gra miejska, lekcje muzealne, ewaluacje, wieczory narodowe. Każda z uczestniczących grup przygotowała swój wieczór narodowy, podczas którego, w sposób kreatywny, przedstawiła swoją kulturę, tradycje, tańce, kulinaria swoich regionów oraz zaprezentowała piękne stroje regionalne. W ramach gry miejskiej, inspirowanej literaturą pisarzy, którzy byli związani z Zakopanem, m.in. Stefanem Żeromskim, Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, Janem Kasprowiczem, czy Kornelem Makuszyńskim, młodzi ludzie odwiedzili Muzeum Kornela Makuszyńskiego.
W czasie tygodniowego spotkania uczestnicy projektu zdobyli nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale poznali swoje kultury, kulturę lokalną i nawiązali wiele nowych, międzynarodowych przyjaźni.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|
![]() |