W Zagłębiu
Blisko 50 tysięcy złotych na założenie firmy dla mieszkańców Sosnowca
Dotacja na rozpoczęcie działalności, roczne wsparcie na pokrycie kosztów prowadzenia firmy, a także bezpłatne szkolenia i doradztwo, to podstawowe formy wsparcia przewidziane dla uczestników projektu „Nowe horyzonty ”. Każdy z uczestników ma możliwość uzyskać prawie 50 tysięcy złotych na zakup środków niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalność gospodarczej, m.in. samochodu, sprzętu, towaru, a także pokrycia kosztów bieżących takich jak składki ZUS, koszty obsługi księgowej, czy promocji. Projekt został zaplanowany przez Miasto Sosnowiec w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji, natomiast przygotowany i realizowany jest przez Agencję Rozwoju Lokalnego S.A. – operatora Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny, jako dział Agencji, pozyskał środki z Unii Europejskiej na realizację już kolejnego projektu dotacyjnego, dla osób zainteresowanych otwarciem własnej firmy. Projekt powstał przy współpracy Miasta Sosnowiec i Agencji Rozwoju Lokalnego S.A. To co różni go od innych projektów, to fakt, że będzie skierowany wyłącznie do mieszkańców Sosnowca. Władzom miasta zależy bowiem na rozwoju przedsiębiorczości, a w konsekwencji tworzeniu nowych miejsc pracy. – Do projektu mogą zgłaszać się osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo po 30 roku życia. Jeśli do projektu będzie chciała przystąpić osoba bezrobotna, to nie musi być ona zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy. Warto pokreślić, że osobami biernymi zawodowo są także emeryci i renciści. Również takie osoby, które mają ciekawy pomysł na biznes i chcą być nadal aktywni, mogą skorzystać z oferty Miasta i Agencji – mówi Monika Zając, Dyrektor Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. W projekcie zaplanowano 28 miejsc, a dla każdego z uczestników zagwarantowano około 49 tysięcy złotych jako dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej
– Wsparcie finansowe będzie przyznawane w dwóch formach – jednorazowego zastrzyku kapitału w wysokości około 25 tysięcy złotych na zakup środków, które są niezbędne do otwarcia firmy, czyli przykładowo samochodu, towaru, komputera, mebli i wyposażania biura, czy miejsca prowadzenia firmy. Można też sfinansować remont lokalu. Katalog wydatków jest otwarty, gdyż zależy od rodzaju działalności. W projekcie nie przewidujemy także żadnych limitów, tak jak bywało to często do tej pory. Zatem jeśli zasadne będzie, by połowę środków przeznaczyć na zakup towaru czy środka transportu, będzie taka możliwość – tłumaczy Anna Kopka, Kierownik projektu.
– Drugą formą wsparcia finansowego jest tzw. wsparcie pomostowe, wypłacane w kwocie 2 tysięcy złotych miesięcznie przez okres nawet 12 miesięcy. Środki te mają pomóc w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, czyli mają głównie pokrywać koszty stałe prowadzenia firmy, jak ZUSy, czynsz, obsługa księgowa, ale także paliwo, czy promocja. Nie ma też przeciwskazań, by towar, czy surowce kupować z tych pieniędzy, a nawet pewne urządzenia lub sprzęt, jeśli zajdzie taka konieczność. Ważne jest by to, co uczestnik będzie kupować w ramach pierwszej formy wsparcia, nie pokrywało się z tym, co będzie realizowane w drugiej. W praktyce oznacza to, że jeśli uczestnik zdecyduje się na zakup towaru w ramach jednorazowego wsparcia finansowego, nie będzie mógł takich kosztów ponosić w ramach pomostówki lub jeśli zdecyduje się na leasing, który będzie opłacał ze wsparcia pomostowego, to nie będzie mógł kupić samochodu w ramach początkowej dotacji – dodaje Anna Kopka.
W projekcie przewidziano, poza pomocą finansową, także wsparcie szkoleniowo-doradcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu prowadzenia firmy. Będą także mogli przy wsparciu doradcy przygotować swój biznes plan i zastanowić się, co będzie sfinansowane w ramach wspomnianych wyżej środków dotacji, tak by w sposób optymalny zaplanować wydatkowanie. Natomiast po rozpoczęciu działalności, uczestnicy będą mieli przydzielonego opiekuna, który pomoże w prowadzeniu firmy, a także doradzi w zakresie najbardziej efektywnego wykorzystania dotacji. W skomplikowanych kwestiach będą pomagać specjaliści, tacy jak radcy prawni, księgowi, doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi. Projekt zakłada, iż każdy uczestnik będzie mógł zgłosić potrzebę skorzystania z pomocy dowolnego specjalisty.
Zgłoszenia do projektu będą przyjmowane od 4 sierpnia w Biurze projektu, które znajduje się w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym przy ulicy Wojska Polskiego 8. Zakończenie naboru planuje się na dzień 25 sierpnia. Szczegółowe informacje dotyczące tego, kto może się zgłosić się do projektu, a także jakie dokumenty rekrutacyjne należy złożyć, znajdują się na stronie www.spnt.sosnowiec.pl w zakładce „projekty w realizacji”. Więcej informacji udzielają pracownicy projektu: Anna Kopka – Kierownik projektu oraz Agnieszka Glińska – specjalista ds. projektu.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|