Kultura
Lekcje dla uczniów i zniżki dla studentów
Muzeum Śląskie przygotowało nową ofertę edukacyjną dla szkół i przedszkoli. Zajęcia w przestrzeniach wystaw to ciekawa alternatywa dla lekcji w szkolnych ławkach.
– Na naszą ofertę edukacyjną składa się ponad trzydzieści lekcji muzealnych realizujących podstawy programowe na wszystkich etapach kształcenia z zakresu historii, geografii, języka polskiego, plastyki, wiedzy o kulturze oraz edukacji regionalnej – mówi Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji.– Lekcje muzealne skierowane są zarówno do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych jak i licealistów. Odrębny program przygotowano dla szkół integracyjnych i specjalnych. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczniów i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, uzupełniają program nauczania, a przede wszystkim inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych – wyjaśnia.
Nowością są zajęcia dla szkół podstawowych w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ciekawa scenografia i interaktywne działania prowadzą przez pięć kontynentów, przybliżają ich kulturę i przyrodę, a przy okazji zapoznają ze światem powieści Alfreda Szklarskiego. Natomiast „Zabawa z obrazami” wprowadza najmłodszych w tematykę malarstwa, dzieci dowiadują się, czym jest portret, pejzaż i martwa natura. Podczas lekcji „W pracowni artysty” zapoznają się z grafiką oraz wykonują własną odbitkę graficzną, a „W ciemni fotoamatora” mają okazję zobaczyć, jak niegdyś wyglądała pracownia fotografa i stworzyć własne fotograficzne kolaże.
Dla starszych uczniów przygotowano m.in. zajęcia pozwalające na bezpośredni kontakt z dziełami sztuki z różnych epok jak: „Sztuka gotycka”, „Kolory Młodej Polski”, „W poszukiwaniu prawdy. Realizm”, „Awangardowe kierunki w sztuce XX w.” czy „Główne kierunki w malarstwie polskim XIX w.” Podczas muzealnych lekcji uczniowie nabywają umiejętność analizy oraz poznają słownictwo związane z opisem dzieła. Zajęcia odbywają się zarówno w Galerii sztuki polskiej 1800–1945, jak i w Galerii sztuki polskiej po 1945 roku i adresowane są w szczególności do młodzieży przygotowującej się do egzaminów maturalnych.
Szczegóły oferty edukacyjnej znaleźć można na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl w zakładce Edukacja. Lekcje dla grup szkolnych prowadzone są od środy do piątku od godz. 10.00 (z wyjątkiem zajęć na wystawie „Na tropie Tomka”, które są prowadzone także we wtorki). W celu ustalenia terminu należy skontaktować się z Działem Edukacji (tel. 32/ 779 93 16 lub 32/ 213 08 60 lub e-mail: edukacja@muzeumslaskie.pl). W jednej lekcji może wziąć udział maksymalnie 25 osób. Cena za zajęcia: 7 zł/os.
„Rozpocznij od kultury”, to akcja z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego. Muzeum Śląskie po raz drugi zaprasza studentów wyższych uczelni z całego kraju do miesięcznego zwiedzania wystaw za złotówkę. Za okazaniem legitymacji studenckiej przez cały październik można zobaczyć ekspozycje stałe i czasowe w dwóch siedzibach Muzeum – w centrum Katowic przy ul. W. Korfantego 3 oraz w nowej Strefie Kultury przy ul. T. Dobrowolskiego płacąc tylko 1 zł.
Wśród wystaw stałych znajdują się m.in. galerie sztuki polskiej od 1800 r. do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości” oraz „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga o historii Górnego Śląska. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program wystaw stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.
Wystawa czasowa „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych” w zrewitalizowanym budynku łaźni głównej ukazuje dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin. Najważniejszymi elementami są oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych oraz eksponaty wykonane z roślin, takie jak tkaniny, talerze, sznury, instrumenty oraz produkty i przedmioty codziennego użytku. Wystawa daje możliwość poznania pracy i dorobku Działu Archeologii, w tym Pracowni Bioarcheologii. W zabytkowej siedzibie Muzeum przy katowickim rynku znajduje się ekspozycja czasowa „Między Montmartre’m a Montparnasse’m. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900–1939, z kolekcji prywatnych”. To opowieść o buntownikach i indywidualistach, którzy znaleźli się na przełomie XIX i XX w. w Paryżu. Prezentuje około 180 prac z zakresu malarstwa i rzeźby, oglądać je można do 15 października.
Zaplanowano także dwa wernisaże. Od 20 października w obu siedzibach Muzeum oglądać będzie można wystawę „Interwencje. Przestrzeń, czas, pamięć”, będącą efektem rezydencji trzech artystów: Frauke Dannert (Niemcy), Davida Leleu (Francja) i Michała Smandka (Polska), zaproszonych do udziału w projekcie „Kultur'a-Trium”. Projekt realizowany jest we współpracy z Instytucją Kultury Ars Cameralis. Z kolei 21 bm. w siedzibie w Strefie Kultury udostępniona zostanie wpisująca się w obchody Roku Reformacji ekspozycja pt. „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. Szczegółowe opisy wystaw Muzeum Śląskiego znajdują się na stronie muzeumslaskie.pl.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|