Kultura
Ostatnie dni starej siedziby Muzeum Śląskiego i konkurs scenograficzny
Po 34 latach, 2 kwietnia br. Muzeum Śląskie zakończyło działalność w starej siedzibie przy al. Korfantego 3. Oficjalne pożegnanie z budynkiem z przełomu XIX i XX w. odbędzie się 19 maja w trakcie Nocy Muzeów.
Muzeum Śląskie zagościło w siedzibie przy al. Korfantego 3 po restytucji w 1984 r. Adaptacja dawnego hotelu na obiekt muzealny trwała do roku 1992. Aż do 2015 roku budynek był główną siedzibą Muzeum. W ostatnich latach prezentowano tu wystawy czasowe oraz seanse fotoplastykonu, który swoje nowe miejsce już wkrótce znajdzie w aktualnej siedzibie przy ul. Dobrowolskiego 1. Przy al. Korfantego mieściły się także biura i pracownie działów Archeologii, Etnologii i Historii, które w najbliższym czasie przeniesione zostaną do zrewitalizowanego budynku łaźni głównej na terenie Strefy Kultury.
Oficjalne pożegnanie z dawnym budynkiem nastąpi w trakcie Nocy Muzeów, 19 maja. –Sentymentalny spacer z przewodnikiem lub specjalnie wyznaczoną trasą stanie się spotkaniem z przeszłością, okazją do przypomnienia sobie dawnych wystaw i wydarzeń – mówi Danuta Piękoś-Owczarek, kier. Działu Promocji. – Z nostalgią wspomnimy wiele pięknych, ciekawych, czasem anegdotycznych chwil, które tam spędziliśmy, będzie to też okazja do udziału w warsztatach czy posłuchania muzyki. Wejdziemy tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte, czyli na strych i do piwnic, a o godzinie 24.00 zamkniemy drzwi przy al. Korfantego 3 po raz ostatni. Szczegółowy program wydarzeń na muzealnej stronie internetowej – wyjaśnia.
Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprasza debiutujących artystów do udziału w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2018. Konkurs jest kierowany do szerokiego grona absolwentów uczelni artystycznych, a towarzyszyć mu będzie wystawa „Wymiary scenografii” eksponująca prace nominowane do nagrody głównej.
– Celem konkursu i wystawy jest promocja potencjału młodych artystów wykorzystujących w swoich działaniach warsztat scenograficzny – podkreśla Danuta Piękoś-Owczarek. – Spotkanie ma stworzyć możliwość prezentacji debiutów przed gronem mistrzów kształtujących współczesny repertuar teatru. Ponadto stanie się okazją do refleksji na temat kierunków rozwoju współczesnej scenografii będącej konsekwencją idei poprzedników, których dzieła znajdują się w kolekcji Centrum Scenografii Polskiej.
Zgłoszenia można nadsyłać w dniach 1.06 –31.08 r. Nominacje do nagrody ogłoszone zostaną 4 października, a uroczysta gala połączona ze spotkaniem z twórcami oraz ogłoszeniem werdyktu jury odbędzie się 18 października. Przez kolejne dziesięć dni nominowane prace zostaną wystawione w budynku Centrum Scenografii Polskiej przy ul. Dobrowolskiego 1. Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej muzeumslaskie.pl.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|