Kultura
„Dopełnianie” – dwa jubileusze u Schoena
Sosnowieckie Muzeum w Pałacu Schoena zaprasza w czwartek, 6 września o godz. 18.00, na wernisaż pierwszej w nowym sezonie wystawy pn. „Dopełnianie”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 35-lecia pracy artystycznej Małgorzaty Dajewskiej i 45-lecia twórczości Piotra Błażejewskiego.
– Zaprezentujemy osiemdziesiąt szklanych obiektów i osiemdziesiąt obrazów tych znakomitych artystów, wypożyczonych z kolekcji muzealnych i od osób prywatnych, krajowych i zagranicznych – mówi kustosz Joanna Kunysz z Działu Promocji i Edukacji. – Wśród nich są prace znane z wcześniejszych wystaw i publikacji oraz zupełnie nowe, powstałe z myślą o jubileuszowej ekspozycji. Na prawie czterystu metrach pierwszego piętra będzie można podziwiać unikatowe, wykorzystujące zjawiska optyczne, szklane kompozycje Małgorzaty Dajewskiej i malarstwo Piotra Błażejewskiego – wyjaśnia.
Jubilaci od wielu lat łączą działalność artystyczną z pracą naukową i pedagogiczną na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzą także artystyczny tandem. Ich wspólne przedsięwzięcia pozwalają na oddziaływanie i wzajemne przenikanie odmiennych rodzajów sztuki.
Prof. Małgorzata Dajewska jest sosnowiczanką tworzącą imponujące szklane rzeźby, którym nadaje opisowe, niemal literackie tytuły. Jest jednym z prekursorów nurtu artystycznego w dziedzinie szkła unikatowego, polegającego na tworzeniu kompozycji z fragmentów szkła optycznego opracowanego na zimno i spajanego w jednolite kompozycje artystyczne lub inscenizowanego w większe instalacje przestrzenne, często łączone z innymi tworzywami. Bogata wyobraźnia artystki idzie w parze z absolutną biegłością techniczną i technologiczną, mistrzowsko opanowała szlifowanie brył, co pozwala na precyzyjne zespalanie ich w efektowne kompozycje. Chętnie tworzy też małe formy paraużytkowe i najczęściej są to flakony na perfumy o bryłowatych kształtach z nieregularnymi zatyczkami, które, ozdobione delikatnymi rytami, cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Często wzbogaca rzeźby poetyckimi cytatami własnego autorstwa. Od skończenia studiów na wrocławskim Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) związana jest z macierzystą uczelnią jako pracownik naukowo-dydaktyczny, systematycznie osiągając stopnie naukowe, aż do profesora zwyczajnego. Pełniła funkcje kierownika Katedry Szkła oraz dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła, jest pedagogiem cenionym i lubianym. Wielokrotnie nagradzana, m.in. Srebrnym Medalem Gloria Artis, w 2016 roku otrzymała Nagrodę Miasta Sosnowca za całokształt osiągnięć. Wystawiała swoje dzieła w Europie, Azji i Ameryce. Prace M. Dajewskiej znajdują się w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych oraz w kolekcjach prywatnych.
Piotr Błażejewski, również profesor wrocławskiej ASP, urodził się w Kluczborku, ale rodzinnie także związany jest z Sosnowcem. To wybitny przedstawiciel abstrakcji geometrycznej, który konsekwentnie zgłębia i przekłada na język wizualny wszystkie jej aspekty. Sztuka artysty ewoluowała od konceptualizmu u zarania kariery, poprzez strukturalizm, sięganie po elementy minimal- i op-artu. Każdy wariant działań analizował dogłębnie aż do wyczerpania wątpliwości, czego efektem są obszerne cykle. Uczestnik kilkuset wystaw, laureat znaczących nagród.
– Jako jeden z niewielu w latach 70. XX w. wybrał obraz na formę wypowiedzi. Obrazom z danego cyklu nadaje jego miana uzupełniając je o kolejny numer w postaci liczby rzymskiej łamanej przez rok powstania, dokumentując klarownie proces doświadczalny. Artysta jest człowiekiem uporządkowanym i systematycznym, preferującym w otaczającym świecie porządek i harmonię. I przez ten pryzmat postrzega rzeczywistość, czemu daje wyraz w swych obrazach – opowiada starszy kustosz Muzeum, Ewa Chmielewska. – Abstrakcyjne byty artysta buduje kreską i barwą wybierając dwa lub trzy odcienie jednego koloru, w przeważającej mierze ciemnego, z rzadka przetykanego jaśniejszym tonem. Kolory dopełniają się wzajemnie w każdym dziele, artysta dobiera je starannie, równoważąc tony jasne i ciemne, precyzyjnie rozmieszczając je na płótnie – dodaje.
Ewa Chmielewska, zarazem kurator wystawy, podkreśla, iż artyści wypracowali formułę wspólnej prezentacji swoich dzieł, reprezentujących wprawdzie odrębne dziedziny artystyczne, ale przemawiających jednym, uniwersalnym językiem estetycznym, wydobywającym esencjonalną istotę swoich wytworów. Poetyka szklanych kompozycji oraz uporządkowana abstrakcja obrazów wzajemnie się dopełniają, uzupełniają i dosadnie uświadamiają odbiorcom uniwersalizm sztuki. Wobec ich prac nie można być obojętnym, a to jest cecha najwybitniejszych artystów.
Ekspozycja „Dopełnianie” będzie prezentowana w zabytkowych wnętrzach Pałacu Schoena przy ul. Chemicznej od 6 września do 28 października w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS we Wrocławiu. Jej współorganizatorami są kulturalne instytucje wrocławskie: Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Przyrodniczy, Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|