W Zagłębiu
Wdrażają „Niebieskiego Misia”
Stowarzyszenie Moc Wsparcia oraz Wydział Polityki Społecznej UM w Sosnowcu podjęły prace nad stworzeniem kompleksowego systemu, którego głównym celem jest ochrona małych dzieci przed krzywdzeniem. Do stosowanej obecnie procedury „Niebieskiej karty” dołączy formularz „Niebieskiego Misia” kierowany do przedstawicieli ochrony zdrowia.
Stowarzyszenie Moc Wsparcia oraz Wydział Polityki Społecznej UM w ramach prowadzonych dotychczas działań tworzy zręby Lokalnego Systemu Profilaktyki Krzywdzenia Małych Dzieci, poprzez usprawnienie relacji z instytucjami działającymi lokalnie.
– Dotychczasowe działania realizowane na terenie miasta skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, w tym szczególnie dzieciom, natomiast w małym stopniu na profilaktyce tego zjawiska. Stąd inicjatywa zintensyfikowania podejmowanych działań o charakterze profilaktycznym – tłumaczy Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM w Sosnowcu.
W ramach inicjatywy zakłada się ścisłą współpracę między zakładami opieki zdrowotnej, poradniami zdrowia, ośrodkami pomocy społecznej, żłobkami, przedszkolami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, szkołami rodzenia oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz dzieci i ich rodziców lub opiekunów na terenie Sosnowca.
– Od 2010 roku do systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie zostali włączeni, poza policją, także przedstawiciele ochrony zdrowia. Każda z tych służb w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie ma obowiązek wszcząć procedurę „Niebieskie Karty”. Tymczasem z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że lekarze bardzo rzadko uruchamiają procedurę. Powoduje to niepokojące zjawisko pozostawania osób doświadczających przemocy, w tym dzieci, bez pomocy – wyjaśnia Adrian Drdzeń, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego w Sosnowcu.
Dlatego pierwszym działaniem zainicjowanym w ramach wdrażania Lokalnego Systemu jest podjęcie współpracy z Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu oraz Centrum Pediatrii w Sosnowcu. W ramach współpracy w tych instytucjach wdrażany będzie pilotaż innowacyjnego narzędzia, wspomagającego przedstawicieli ochrony zdrowia w reagowaniu na przypadki krzywdzenia dzieci. Chodzi o formularz „Niebieskiego Misia”.
Formularz „Niebieski Miś”, kierowany do przedstawicieli ochrony zdrowia, ma na celu usprawnienia opieki nad dziećmi z podejrzeniem krzywdzenia. Dokument określa standard oraz ułatwia postępowanie w różnych przypadkach krzywdzenia dziecka. Jest również pomocny w pracy o charakterze socjalnym, stanowi dokumentację uzupełniającą postępowanie dochodzeniowe.
– Jeśli mamy do czynienia z przypadkiem dziecka krzywdzonego, ważne jest, kiedy trafia ono pod opiekę pracowników służby zdrowia. Sposób przeprowadzania badania, zadawania pytań oraz dalsze postępowanie terapeutyczne wiąże się z dużą odpowiedzialnością – mówi dr Tomasz Iwański, twórca formularza.
Pierwsze spotkanie w sprawie wdrożenia formularza odbyło się w miniony piątek 18 lipca w siedzibie Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu (na zdjęciu).
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|