Radzimy - pomagamy
Światowy Dzień Walki z Rakiem w szpitalu św. Barbary
![](/wyswietlanie/artykuly/srednie_wiatowy-dzien-walki-z-rakiem.jpg)
W sobotę 6 lutego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu organizuje bezpłatne konsultacje i panele dla osób zagrożonych chorobą nowotworową lub właśnie z nią walczących. 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Choroby nowotworowe stanowią w Polsce drugą przyczynę zgonów, w wyniku której umiera rocznie przeciętnie 96 tys. osób (25% wszystkich zgonów), przy czym ogólna liczba zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe będzie systematycznie rosnąć, stając się w niedalekiej przyszłości pierwszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przyrost liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce w ostatnim półwieczu wynika zarówno ze starzenia się ludności Polski, jak i z częstego narażenia populacji na czynniki rakotwórcze, przede wszystkim związane ze stylem życia Polaków - czytamy w raporcie przygotowanym przez Rządowa Radę Ludnościową w 2014 roku.
W sobotę 6 lutego Szpital św. Barbary w Sosnowcu organizuje specjalne spotkania dla osób zainteresowanych walką z rakiem. - Żyjemy tak intensywnie, że trudno nam znaleźć chwilę, aby zwolnić i zadbać o zdrowie. Dlatego organizujemy nasze spotkanie właśnie w sobotę. To dzień teoretycznie wolny od zawodowych obowiązków. Spotkajmy się, podzielmy się swoimi obawami z lekarzami, dowiedzmy się na czym tak naprawdę polega prowadzenie zdrowego trybu życia - mówi Iwona Łobejko, dyrektor WSS numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
- Zapraszamy nie tylko osoby cierpiące na chorobę nowotworową, ale przede wszystkim tych, którzy niepokoją się swoim stanem zdrowia, a także osoby genetycznie narażone na choroby nowotworowe. Nasi lekarze zaprezentują jak ważna jest profilaktyka i zdrowy tryb życia. Pokażą też jak wykryć wczesne objawy raka oraz zaprezentują nowe metody leczenia nowotworów - zachęca dr Andrzej Kałmuk, pomysłodawca wydarzenia.
W 2011 r. u mężczyzn najczęściej występowały nowotwory złośliwe płuca (20%), gruczołu krokowego (14%) i jelita grubego (12%). W dalszej kolejności występowały nowotwory złośliwe pęcherza moczowego (7%) i żołądka (5%). Wymienione nowotwory były również najczęściej przyczyną zgonów nowotworowych: zgony na nowotwory złośliwe płuca stanowiły prawie 1/3 wszystkich zgonów nowotworowych w populacji mężczyzn (30%).
Wśród kobiet w 2011 r. najczęściej rejestrowano zachorowania na nowotwór złośliwy piersi (23%), jelita grubego (10%), płuca (9%), trzonu macicy (7%) i jajnika (5%) i szyjki macicy (4%). Podobnie jak u mężczyzn, najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet był rak płuca (15%). Odsetek zgonów z powodu nowotworów złośliwych piersi utrzymywał się w populacji kobiet na podobnym poziomie (13%). Niewiele rzadsze były zgony na nowotwory złośliwe jelita grubego (12%). Wśród pozostałych przyczyn zgonów nowotworowych w populacji kobiet znajdują się także nowotwory złośliwe jajnika (6%), trzustki (5%), żołądka (3%) i szyjki macicy (4%).
U dzieci (0–19 lat) nowotwory złośliwe, w większości białaczki (ok. 40% zachorowań i 60% zgonów nowotworowych w tym wieku), są rzadkim schorzeniem, a umieralność z powodu nowotworów od wielu lat spada. Wskazuje to, przy utrzymującym się wzroście zachorowalności na choroby nowotworowe, na postęp w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego.
Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem w WSS numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu rozpoczną się w godz. 9.00-9.30 w sali audiowizualnej, gdzie po powitaniu uczestników dr Anna Słupska wygłosi wykład pt. "Zasady zdrowego trybu życia". W godz. 10.00-10-30 dr Magdalena Dembowska zaprezentuje problem "Kiedy zgłosić się do lekarza? Wczesne objawy nowotworowe", a w godz. 10:30-11.00 dr Jan Habiniak będzie miał wystąpienie pt."Postęp w leczeniu raka piersi".
W godz. 10:00-13:00 dla uczestników Światowego Dnia Walki z Rakiem czynna będzie Poradnia onkologiczna, w której konsultacje prowadzą dr Andrzej Kałmuk oraz dr Jan Habiniak.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|
![]() |